Ustawa z dnia 6 września 2001 o dostępie do informacji publicznej nakłada na organy administracji publicznej obowiązek udostępniania wszystkich informacji o sprawach publicznych, zwanych dalej informacjami publicznymi. Wyjątek stanowią informacje niejawne.
Na prawo dostępu do informacji publicznej składają się uprawnienia do:

  • uzyskania informacji publicznej, w tym informacji przetworzonej,
  • wglądu do dokumentów urzędowych,
  • dostępu do posiedzeń kolegialnych organów władzy publicznej pochodzących z powszechnych wyborów.

    Prawo dostępu do informacji publicznej przysługuje każdej osobie.

    Udostępnianie informacji publicznych następuje poprzez:
  • ogłaszanie w internetowym Biuletynie Informacji Publicznej,
  • udostępnianie na wniosek osoby zainteresowanej,
  • wyłożenie w powszechnie dostępnym miejscu.

    - Informacja publiczna, która nie została udostępniona w Biuletynie Informacji Publicznej jest udostępniana na wniosek osoby zainteresowanej.
    - Wniosku o udostępnienie informacji publicznej nie trzeba uzasadniać.
    - Jeżeli informacja może być przekazana niezwłocznie, w formie ustnej lub pisemnej, osoba występująca o informację nie musi składać wniosku pisemnego.

     

     

    Informacje o archiwach Urzędu Gminy

    Organizację i zakres działania archiwum Urzędu Gminy Jednorożec oraz zasady i tryb postępowania z materiałami archiwalnymi i dokumentacją niearchiwalną powstającymi w związku z działalnością Urzędu Gminy Jednorożec, Ośrodka Pomocy Społecznej w Jednorożcu, Gminnego Zespołu Oświaty, Kultury i Sportu w Jednorożcu oraz Gminnej Biblioteki Publicznej w Jednorożcu określa instrukcja archiwalna Urzędu Gminy Jednorożec (Zarządzenie Nr 2/01 Wójta Gminy Jednorożec z dnia 15 maja 2001 r. w sprawie ustalenia instrukcji archiwalnej Urzędu Gminy Jednorożec).

    Zgodnie z ww. zarządzeniem udostępnianie  akt z  archiwum następuje dla celów służbowych komórek organizacyjnych i na żądanie organów kontrolnych. W uzasadnionych przypadkach i za zgodą Wójta Gminy  akta mogą być wypożyczone poza lokal archiwum. Udostępnianie akt odbywa się na podstawie karty udostępniania akt. Korzystający z zasobu archiwum ponoszą pełną odpowiedzialność za całość udostępnionych im akt i ich zwrot w wyznaczonym terminie. 

    Na zasadach przewidzianych w obowiązujących przepisach, pracownik odpowiedzialny za pracę archiwum, po wcześniejszym uzgodnieniu z Archiwum Państwowym m.st. Warszawy Oddział w Pułtusku, przekazuje materiały archiwalne na wieczyste przechowywanie temu Archiwum.

     



  • Podmiot publikującyUrząd Gminy w Jednorożcu
    Wytworzył2007-06-18
    Publikujący -